Grupper : Dawit Isaakgruppen

Den 23 september är det tio år sedan den svensk-eritreanske journalisten, författaren och dramatikern Dawit Isaak greps och fängslades i Eritreas huvudstad Asmara. På initiativ av Reportrar utan gränser finns här en grupp med möjlighet att diskutera alltifrån press- och yttrandefrihetsfrågor till Dawit Isaaks texter.

http://www.reportrarutangranser.se/dawit-isaak

http://www.freedawit.com/

Gruppen administreras av

Senaste medlemmar

Logga in

Saknar du Bokmässan-konto? Skapa ett på 1 minut!

En bekräftelselänk kommer nu att skickas till din e-postadress, som du sedan följer för att kunna logga in. Sedan är det bara att börja planera din bokmässa! Om du vill kan du sedan komplettera din användarprofil med intressen och profilbild och delta i diskussionerna här på vår community.

Senaste inlägg

  • Björn Tunbäck

    Reportrar utan gränser har tillsammans med flera andra bildat en stödgrupp för journalisterna Martin Schibbye och Johan Persson som fängslats i Etiopien.

    Du kan läsa mer här:

    http://https://www.facebook.com/#!/pages/Reportrar-utan-gr%C3%A4nser/178042775588482

    Och här följer ett pressmeddelande om gruppen:

    Regeringen måste agera kräver Reportrar utan gränser, Svenska PEN, Publicistklubben och Journalistförbundet

    Manifestation för pressfrihet och de svenska journalisternas frigivande ur etiopiskt fängelse med Reportrar utan gränser, Svenska PEN, Publicistklubben, Journalistförbundet, Sveriges Författarförbund, bildbyrån Kontinent, magasinet Filter och organisationen Free the Swedish Journalists Johan Persson & Martin Schibbye.

    Fredag 7 oktober 17.00 på Södermalmstorg (Stockholm) och Kungsportsplatsen (Göteborg)

    1) Vi kräver att regeringen ger fallet högsta politiska prioritet

    2) Carl Bildt och Fredrik Reinfeldt måste offentligt ställa sig bakom Johan och Martin

    3) Vi kräver att frågan tas upp på internationell nivå Johan Persson & Martin Schibbye.

    Alla som ställer sig bakom våra krav ombeds att skriva på namninsamlingen på http://www.ipetitions.com/petition/freejohanandmartin och inbjuds till manifestationen på fredag. Namninsamlingen kommer att lämnas till UD.

    Presskontakt: Anne Markowski tel. 073 680 05 54 (Stockholm) Pär Johansson tel. 073 702 15 98 (Göteborg)

    Donera pengar genom att betala in på bankgironummer 5567-3818, betalningsmottagare Reportrar utan gränser. Märk inbetalningen Johan och Martin.

    Se även http://www.freejohanandmartin.org, http://www.reportrarutangranser.se, http://www.svenskapen.se, http://www.publicistklubben.se, http://www.forfattarforbundet.se, http://www.sjf.se, kontinent.se, http://www.magasinetfilter.se

    Bakgrund

    Den 1:a juli, 2011 greps de två svenska journalisterna Johan Persson och Martin Schibbye av etiopiska styrkor i Ogaden-provinsen i Etiopien. Sedan dess har de suttit fängslade. Mot sitt nekande ska de nu ställas inför rätta i Addis Abeba den 18 oktober, åtalade bland annat för att ”understödja terrorism”. De bägge svenskarna har erkänt att de via Somalia tagit sig in olagligt i landet, men förnekar alla former av terroristbrott.

    Den 25:e september 2011 startades gruppen Free the Swedish Journalists Johan Persson & Martin Schibbye av vänner och kollegor till Johan och Martin. Vi vill visa att vi är många som tycker att detta fall inte ges den prioritet det behöver. Vi ville först ge den tysta diplomatin en chans men nu har det visat sig att detta inte fungerat och med Dawit Isaaks fall i åtanke är det nu hög tid för regeringen att använda andra redskap för att säkra Johan och Martins frigivning.

    Vår grupp kräver av den svenska regeringen att de öppet ska visa sitt stöd för det viktiga jobb frilansjournalister, som Johan och Martin, utför. Regeringen måste ta sitt ansvar och agera till förmån för Johan och Martins medborgerliga rättigheter, som granskande journalister. Det är ytterst viktigt att journalister, som tar risker för att rapportera från utsatta områden, känner att de har UD och Sveriges regering på sin sida. Vi kräver också att den etiopiska regeringen ska respektera yttrande- och pressfrihet, och omedelbart släppa de två journalisterna.

    Inte ensamma

    Johan och Martin är inte ensamma. Etiopien har satt i system att angripa pressfriheten och fängsla journalister. I september 2011 greps fler reportrar och en flydde från landet.

    Ogaden-provinsen är stängd för journalister och hjälporganisationer, men Johan och Martin ville ha tillgång till att intervjua lokalbefolkningen om påstådda kränkningar av mänskliga rättigheter i området. Det enda sättet, som undersökande journalist, att komma in i Ogaden är att använda de möjligheter som står till förfogande. Månader av noggranna förberedelser hade gjorts inför resan.

    Ursprunget till deras intresse för detta område kommer från vittnesmål och berättelser av flyktingar, som Johan har träffat under tidigare uppdrag i bland annat Kenya och Sudan. Flyktingar från Ogaden-området vittnade om våldtäkter, mord och rensning av byar - vittnesmål som stöds av rapporter från exempelvis Human Rights Watch.

    Johan och Martin drivs av ett starkt socialt engagemang och av att föra de svagas talan. Nu är tiden inne att vi för deras.

    Vi hänvisar till Artikel 19 i FN:s allmänna förklaring om de mänskliga rättigheterna.

    ”Var och en har rätt till åsiktsfrihet och yttrandefrihet. Denna rätt innefattar frihet att utan ingripande hysa åsikter samt söka, ta emot och sprida information och idéer med hjälp av alla uttrycksmedel och oberoende av gränser.”

    Organisationen Free the Swedish Journalists Johan Persson & Martin Schibbye

  • Hanna Johansson

    Två nobelpristagare ställer upp i manifestation för Dawit Isaak på Bokmässan! http://www.bok-bibliotek.se/nyheter/mario-vargas-llosa-deltar-i-manifestationen-for-dawit-isaak-pa-bokmassan/

  • Björn Tunbäck

    Lyssna på Dawit Isaaks pjäs på Sveriges Radios hemsida.

    På förra årets mässa kom en bok av Dawit Isaak ut på svenska för första gången. I fredags sändes en radiodramatisering av hans kärleksberättelse om Mose och Manna. Lyssna på den - levande, spännande och nära: http://sverigesradio.se/sida/default.aspx?programid=965

  • Björn Tunbäck

    Hör två Nobelpristagare för Dawit:

    På fredag 23/9 deltar både Hertha Müller och mario Vargas Llosa i en manifestation för Dawit Isaak. De talar tillsammans med Peter Englund från Svenska Akademin, Bokmässans Anna Falck och representanter för både PEN och Reportrar utan gränser:

    Plats: Molnet, G 02:22, first floor

    Tid: 13:00–13:30

  • Björn Tunbäck

    EU-parlamentet antog idag en resolution om Dawit Isaak.

    Den innebär kritik mot Eritrea och krav på att EU agerar.

    Bakom resolutionen står ledamöter från flera länder och flera partigrupper. Läs resolutionen här:

    http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?type=MOTION&reference=P7-RC-2011-0505&language=EN

  • Robert Börjes

    Lite sent men info från igår. Manifestation i EU-parlamentet för Dawit Isaaks frigivande . Läs mer på http://bit.ly/oGMTQp

    Inlägget handlar om: freedawit
  • Björn Tunbäck

    I Eritrea sitter Dawit Isaak fängslad sedan länge. Och sedan i somras sitter två andra svenska journaliyser i grannlandet Etiopien. Läs Martin Ahlquist kommentar om lama uttalanden i om deras situation: http://www.fokus.se/author/martin/

    Och i DN skriver Reportrar utan gränsers ordförande om Dawit: http://www.dn.se/kultur-noje/debatt-essa/jesper-bengtsson-ud-maste-se-over-sin-verktygslada

  • Björn Tunbäck

    23 september är det 10 år sedan Dawit Isaak greps.

    Dagarna innan sänds en pjäs av honom för första gången på svenska. Det är Radioteatern vid SR i Göteborg som dramatiserat Dawits bok som gavs ut i samband med Bokmässan 2010. Och 19 september sänder SVT en dokumentär om honom av Gellert Tamas och Maria Magnusson. Björn T

  • Björn Tunbäck

    För dem av er som inte redan vet det pågår ett juridiskt försök att få Dawit fri. I juni skickade tre jurister en Habeas Corpusframställning om Dawit. Det innebär att han skall presenteras inför en domstol som skall pröva om han alls får sitta inspärrad. Det är alltså inte detsamma som en vanlig rättegång. Enligt eritreansk lag får man inte sitta häktad mer än 28 dagar utan att åtal väcks. Har man inte åtalats då, skall man släppas. Dawit har suttit i över 3600 dagar.

    Den eritreanska regeringen har själv hänvisat till att Habeas corpus är en princip som gäller i Eritrea. Och nu har Eritreas Högsta Domstol att pröva framställningen.Det finns mera information om Habeas corpusframställningen på http://www.reportrarutangranser.se

    Man kan tillägga att ett tjugotal chefredaktörer från Spanien, Polen, Tyskland, Finland, Norge, Danmark och Sverige stödjer aktionen. Björn Tunbäck, Reportrar utan gränser

    Inlägget handlar om: juridisk aktion för dawit.