Bokmässan slut för i år

– Det känns som vi nu kan summera en väldigt lyckad Bokmässa. Vi har haft många besökare och särskilt roligt är det att vi har haft ännu mer publik på seminarierna än tidigare, säger Bok & Biblioteks vd Anna Falck.

Över 3 000 programpunkter med mer än 2 000 medverkande har årets bokmässa kunnat erbjuda. En avdelning som har slagit rekord i år är International Rights Centre,
Bokmässans avdelning för rättighetshandel. Där har inte mindre än 81 förläggare och agenter medverkat i år.

Det tyskspråkiga temat "Tre länder – ett språk Tyskland, Österrike, Schweiz" har genomsyrat både Bokmässan och Göteborg.
– Det har varit en otroligt givande mässa och vi har kunnat knyta en mängd nya
värdefulla kontakter! Responsen har varit väldigt positiv, vår förhoppning är nu att vi satt en snöboll i rullning som ska leda till ett fortsatt ökat intresse för det tyska språket och den tyskspråkiga litteraturen i Sverige, säger Benita Funke, kulturråd vid Schweiz ambassad, som är en av flera samarbetspartners för årets tema "Tre länder - ett språk".

20 seminarier har arrangerats av temat. Alla har varit mycket uppskattade och haft stor publik. I temamontern har ett brett och välbesökt program, med över 50 programpunkter, pågått under hela mässan. Till detta kan läggas en lång rad andra program på scener, i montrar och på stan – vilket gör att totalt över 100 programpunkter med mer än 100 medverkande har ingått i årets tema. Dessutom har 95 tyskspråkiga förlag varit representerade – rekord för ett tema på Bokmässan.

Nästa år blir Bokmässan verkligen en nordisk kulturmanifestation! I samarbete med Nordiska Rådet och Nordiska Ministerrådet samt nordiska organisationer och förlag sätts den nordiska litteraturen i fokus 2012.
– Intresset för den nordiska litteraturen bara växer. Och likadant är det med intresset för det nordiska samhället. Vi har mycket att berätta och mycket att diskutera med andra.
Den internationellt kända Bokmässan i Göteborg blir en utmärkt arena för detta under det jubileumstäta året 2012, säger Nordiska Ministerrådets generalsekreterare Halldór Ásgrimsson och Nordiska Rådets president Jan-Erik Enestam.

Bilden: Representanter för temat "Tre länder – ett språk"

Oktavia Marquardt, Goethe-Institut Göteborg, Stefan Pluschkat, Goethe-Institut Schweden, Benita Funke, Schweiz ambassad, Jan-Thede Domeyer, Tysklands ambassad, Anne-Katrin Häffner, Bokmässan i Frankfurt, Waltraud Dennhardt-Herzog, Österrikes ambassad, Heike Friesel, Goethe-Institut Schweden, Claudia Köck, Österrikes ambassad, Tobias Voss, Bokmässan i Frankfurt, och Wolfgang Malik, projektsamordnare "Tre länder – ett språk".

Bokmässan 2012 hålls den 27–30 september.

Läs hela pressmeddelandet här.

Uppdaterad av: Bok & Bibliotek, 2011-09-25

Kommentarer

  1. Grymt bra jobb med översättandet av de tyskspråkiga seminarierna, ni hittade verkligen en pärla, den fantastiska Elisabeth, som översatte allt tyskt jag såg. Hon fick ju trots allt till och med beröm av självaste Herta Müller!

Skriv en egen kommentar

Nyheter

Kontakt:
Bok & Bibliotek i Norden AB
412 94 Göteborg
Besöksadress: Mässans gata 20
E-postadress:
Telefon: 031-708 84 00
Fax: 031-20 91 03

Följ oss även på:

Besök oss på Facebook Besök oss på Twitter

Hotel service

Hotel service

Kongressadministration

Kongressadministration

Incontro SV

Incontro SV