Marie Krøyer – ett fantastiskt och tragiskt liv
14 oktober hade filmen Balladen om Marie Krøyer premiär. Regissören Bille August har koncentrerat sig på en kort period i den danska konstnärens liv. Hör Krøyers levnadstecknare Anastassia Arnold berätta om ett liv fyllt av stor kärlek och stor tragedi.
Anastassia Arnold är författare till Balladen om Marie Krøyer, biografin som Bille Augusts film bygger på. På ett seminarium på Bokmässan i år berättade Arnold om den danska konstnären som var en av Danmarks mest älskade person i början av förra seklet. Och sedan en av de mest hatade.
– Hon lämnade sin man, konstnären Søren Krøyer, för den svenske tonsättaren Hugo Alfvén, men priset hon fick betala var ofattbart högt, sa Anastassia Arnold, vars bok har kommit i svensk nyutgåva lagom till filmpremiären.
– För de flesta kvinnor på hennes tid räckte det med att vara den tjusiga frun, men Marie ville mer. Så hamnade hon i samma fälla som många kvinnor i dag också gör – att vi ska vara så perfekta på alla sätt, och är vi inte det tycker vi inte om oss själva.
Lyssna på hela seminariet med Anastassia Arnold och Åsa Moberg. (20:16)
Språk: blandinaviska.
Skriv en egen kommentar
5 mest lästa nyheterna
1 - 30 april 2013
1. Världsbokdagen firas i hela landet
2. Rumänien i fokus på Bokmässan 2013
3. Skolbiblioteken - en viktig fråga på Bokmässan 2013
4. Digitala Torget - årets stora nyhet på Bokmässan
5. Marie Kröyer - ett fantastiskt och tragiskt liv

Rumänien i fokus 2013
Digitala Torget
Månadens bloggambassadör
Välkommen till vår webbshop!
Nyheter från Meg
Miljödiplomering
TV och radio från Bokmässan







